Strona główna forum » ZalogujZaloguj Sprawdz wiadomościSprawdz wiadomości ProfilProfil  |  RejestracjaRejestracja SzukajSzukaj FAQFAQ UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy  |  www.zlociste.lagwus.pl
Forum Złociste jarzębiny - Forum mieszkańców, ul. Zatorska, Wrocław Strona Główna

Złociste jarzębiny - Forum mieszkańców, ul. Zatorska, Wrocław

Złociste Jarzębiny I, II, III, IV - forum mieszkańców przy ulicy Zatorskiej we Wrocławiu

kontakt: zlociste.jarzebiny@gmail.com

Internet, kablówka, monitoring


Idź do strony 1, 2, 3  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Złociste jarzębiny - Forum mieszkańców, ul. Zatorska, Wrocław Strona Główna -> Internet, kablówka, TV Sat
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
oliwkowamama



Dołączył: 03 Wrz 2008
Posty: 168
Skąd: Wrocław

Post
Wysłany: 30-10-2008, 11:04:11    Temat postu: INTERNET
Odpowiedz z cytatem

Witam, właśnie zastanawiam się nad docelowym dostawcą telefonii, internetu i kablówki. To chyba my jako mieszkańcy mamy prawo wybrać i podpisać umowę z tym kim chcemy... Pamiętajmy o tym, że nie za fajnie wyglądają dziesiątki kabli wijących się po ścianach klatki schodowej (im więcej dostawców mediów tym kabli więcej i bardziej "kolorowo") Laughing
_________________
oliwkowamama
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
anulka2801



Dołączył: 04 Sie 2008
Posty: 77
Skąd: Wrocław

Post
Wysłany: 30-10-2008, 13:31:14    Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Też się nad tym zastanawiałam.
Okazuje się, że w umowach podpisanych z Triadą jest adnotacja, że okablowanie RTV/Internet/Telefon jest własnością operatorów (coś mi tu nie gra). Przecież my za to płacimy a cały budynek będzie w przyszłości własnością wspólnoty.

Najprawdopodobniej dostawcą telewizji i internetu będzie UPC. Co do telefonu to nie wiadomo. Ponadto nie ma możliwości rozdziału sygnału TV i podziału internetu we własnym zakresie. Czyli w sytuacji gdy będziemy chcieli wykorzystać istniejące okablowanie wewnątrz lokalu i oglądać TV w dwóch pokojach będziemy musieli zapłacić UPC ekstra pieniądze za drugi odbiornik. Podobnie tyczy się to internetu co z tego, że ja np. mam punkty RTV/NET w 3 pokojach jak będę mogła mieć aktywne tylko w jednym pokoju nie ponosząc dodatkowych kosztów.

Według mnie idealna sytuacja to taka, w której okablowanie wewnątrz lokalu stanowi własność lokatorów. Wszystkie przyłącza pociągnięte są do piwnicy i tam następuje podłączanie odpowiednich mediów.

Jeżeli zrobić by niezależną instalację antenową (telewizja naziemna, radio i satelita), z której każdy mógłby korzystać niezależnie od dostawcy kablówki i miał jednocześnie możliwość podpięcia TV kablowej, byłoby o wiele lepiej niż teraz.

Internet można zorganizować w formie stowarzyszenia. Łącząc wszystkich chętnych lokatorów w szybką sieć lokalną i kupując łącze dedykowane o przyzwoitej przepustowości.

Taka organizacja instalacji telewizyjnej i internetowej dała by w przyszłości możliwość zorganizowania monitoringu placu zabaw, parkingu i innych części wspólnych.

Jest to wciąż możliwe...
Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
lagwus



Dołączył: 25 Maj 2008
Posty: 100

Post
Wysłany: 30-10-2008, 14:52:52    Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Na samym początku chciałbym poinformować, że nie jestem żadnym przedstawicielem "kablówki".
Podzielę się tylko swoimi spostrzeżeniami na temat, bo o niektóre z sprawy otarłem się bądź ocieram wciąż Wink
Cytat:
Najprawdopodobniej dostawcą telewizji i internetu będzie UPC. Co do telefonu to nie wiadomo.

Jeśli rzeczywiście UPC ma być operatorem, to oni też są dostawcą telefonii stacjonarnej
Cytat:
Ponadto nie ma możliwości rozdziału sygnału TV i podziału internetu we własnym zakresie. Czyli w sytuacji gdy będziemy chcieli wykorzystać istniejące okablowanie wewnątrz lokalu i oglądać TV w dwóch pokojach będziemy musieli zapłacić UPC ekstra pieniądze za drugi odbiornik.

Jeśli faktycznie okablowanie RTV/Internet/Telefon jest własnością operatorów (my oficjalnie póki co o operatorze nie wiemy i żadnej umowy z operatorem nie ma), to chcąc uniknąć komentarzy typu "u Pani nie działa tak jak powinno, bo ktoś przy tym nie fachowo grzebał..." lub "za samowolne rozgałęzienie jest kara..." będziesz chcąc nie chcąc musiała zaakceptować ich warunki o ile podpiszesz umowę - jak nie podpiszesz nie będzie tych mediów Wink

A doskonale wiadomo, że rozgałęzienie TV stosując odpowiednie elementy to "pikuś". Nie większy problem jest z internetem przy zastosowaniu odpowiedniego urządzenia sieciowego.
Cytat:
Według mnie idealna sytuacja to taka, w której okablowanie wewnątrz lokalu stanowi własność lokatorów. Wszystkie przyłącza pociągnięte są do piwnicy i tam następuje podłączanie odpowiednich mediów.

Tylko jak daleko od tak idealnej sytuacji jesteśmy w chwili obecnej, czy już przypadkiem nie jest przesądzone, może nawet jakieś instalacje "podciągnięte" ? Konieczny byłby chyba aneks do umowy Smile
Cytat:
Jeżeli zrobić by niezależną instalację antenową (telewizja naziemna, radio i satelita), z której każdy mógłby korzystać niezależnie od dostawcy kablówki i miał jednocześnie możliwość podpięcia TV kablowej, byłoby o wiele lepiej niż teraz.

Jeśli dobrze zrozumiałem to masz na myśli "ciągnięcie" całej instalacji, zakup rozdzielaczy sygnału, wzmacniaczy itd. we własnym zakresie?
Jeśli tak to mam pytanie czy szacowałaś wstępne koszty - nie wiem czy było by to opłacalne przy podziale na niewiele ponad 100 lokali w odniesieniu do oferty operatora i jakości sprzętu jakim dysponuje.
Jeśli źle zrozumiałem to proszę wytłumacz co miałaś na myśli.
Ponadto potrzebny byłby człowiek co by doglądał tego i interweniował, a pewnie społecznie by tym się nie zajmował.
Cytat:
Internet można zorganizować w formie stowarzyszenia. Łącząc wszystkich chętnych lokatorów w szybką sieć lokalną i kupując łącze dedykowane o przyzwoitej przepustowości.

Kilka lat wcześniej miało to sens, teraz nie bardzo. Ponadto potrzebny byłby admin, który za darmo też by nie siedział przy tym a na wypadek awarii urządzeń sieciowych - kolejna składka i musiało by być trochę sprzętu w zapasie na podmianę kiedy by coś padło i do serwisu było wysyłane, chyba że na czas naprawy część lokatorów internetu by nie miała - a u operatora płacę wymagam - ma działać i pewnie sprzęt też mają znacznie lepszy niż my byśmy zakupili.
Cytat:
...zorganizowania monitoringu placu zabaw, parkingu i innych części wspólnych.

Co do monitoringu, to proponuję założyć nowy temat dyskusji bo to kwestia godna uwagi.

Podsumowując - oportunistą nie chcę być i oponował nie będę przystanę za większością, ale uważam że operator kablówki jakiejkolwiek to mniej problemów niż zajmowanie się tym "samemu".
Proponuję większościowo wybrać jednego operatora, wtedy też problem zwielokrotnienia instalacji będzie pominięty.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
magduszka



Dołączył: 16 Cze 2008
Posty: 41

Post
Wysłany: 30-10-2008, 19:35:15    Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Witam,

Myślę, że lagwus ma racje co do nie zajmowania się internetem/kablówką "samemu", gdyż koszta takiej sieci osiedlowej są ogromne, a jeśli miałoby w budynku być UPC to oni mają dobrą ofertę i myślę że zaspokoiła by każdego potrzeby na Super łącze, bądź pakiety TV.

Podział łącza wewnątrz własnego lokalu to jak przedmówca trafnie określił "pikuś".

Co do monitoringu to jesteśmy z żoną 'za'.

Oczywiście jest to tylko moje zdanie, proszę resztę lokatorów o wypowiedzi na ten temat :)

Pozdrawiam
Grzesiek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
wnukol



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 293
Skąd: Zakrzów

Post
Wysłany: 30-10-2008, 22:55:55    Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Zacytowałbym przedmówcę w każdym calu Twisted Evil i co do internetu, kablówki i monitoringu! dobrze że ten wątek się rozwija...

a przy tej okazji, nawiązując do tematu przezorności i ostrożności... czy nie powinny się już pewne wątki wyróżniać tajnością (tak, żeby gość nie mógł ich czytać, tylko zalogowany użytkownik)? - co myślicie??
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
madzieniec



Dołączył: 16 Cze 2008
Posty: 139

Post
Wysłany: 31-10-2008, 8:53:01    Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

No i takze ja zdadzam sie z lagwusem...

Tak jak zaczelismy wstepnie rozmawiac o ochronie naszego dobytku... moze faktycznei daloby rade , jak mówi wnukol tylko dla zalogowanych??
Albo... poki co nie jest jeszcze wymagana ochrona,czy moitoring...
aczkolwiek jest to temat bardzo waznych i chyba najlepiej, może najbezpieczniej bedzie dyskutowac o nim w trakcie spotkan wspolony... albo wiekszosci mieszkancow zanim wspolnota bedzie utworzona, a czesc z nas juz sie zacznie wprowadzac.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
anulka2801



Dołączył: 04 Sie 2008
Posty: 77
Skąd: Wrocław

Post
Wysłany: 31-10-2008, 8:56:42    Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Nie mam za dużo czasu więc powiem krótko.
Instalacje są tak zrobione, że z każdego punktu w mieszkaniu gdzie są gniazdka RTV/Internet przewody są pociągnięte prosto do piwnicy. Nie ma żadnych punktów gdzie one by się spotykały. Na rysunkach technicznych sprawa wyglądała nieco inaczej. Był taki punkt przy wejściu do mieszkania i tam miały się łączyć wszystkie kable (w takim przypadku można by zastosować podzielniki we własnym zakresie). W rzeczywistości takiego punktu nie zrobili, bo prawdopodobnie operator UPC musiał odpowiednio komuś …. Albo po prostu UPC zagwarantuje sygnał TV naziemnej (TVP1, TVP2, TVP Info i TV4 ew. TVN i POLSAT) za jakieś 5-10zł bo taki jest wymóg. Triada nie musi wówczas robić zbiorczej instalacji antenowej.

Internet można podzielić routerem. Może być to router bezprzewodowy. Jednak jest to rozwiązanie mało wydajne i energochłonne, rocznie zużywa około 175KWh. W sytuacji gdy w pobliżu będzie więcej sieci WiFi a wszyscy będą siali z pełną mocą (co jest głupotą) będą problemy z płynną transmisją.

Ja bym był za tym, aby wymóc na Triadzie, żeby była możliwość zrobienia niezależnej instalacji antenowej, żeby nie było później sytuacji, że i tak blok będzie oblepiony antenami satelitarnymi. Każdy mógłby mieć sygnał zarówno z TV naziemnej i satelity i jednocześnie korzystać z usług kablówki

Internetu wcale nie trzeba organizować tak jak powiedziałem, ale wystarczyłaby niezależna instalacja LAN z wykorzystaniem Switchy. Ewentualny dostęp do internetu odbywał by się przez niezależnego operatora, który udostępniałby sygnał dla konkretnego lokalu.

Może trochę bujam w obłokach ale zastanówcie się czy warto mieć telewizję, internet i telefon od jednego operatora i płacić mu ekstra haracz za udogodnienia, które normalnie są darmowe...

Wcale nie jestem przeciwnikiem UPC. Chciałbym tylko, żeby było zagwarantowane jakieś pole do manewru.

www.dipol.com.pl - tu jest trochę odnośnie instalacji antenowych i kamer do monitoringu
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
oliwkowamama



Dołączył: 03 Wrz 2008
Posty: 168
Skąd: Wrocław

Post
Wysłany: 31-10-2008, 10:35:48    Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Jestem jak najbardziej za ogrodzeniem terenu i monitoringiem, w końcu chodzi o bezpieczeństwo naszych pociech Smile Odnośnie internetu i kablówki to zgadzam się z większością bo nie wyobrażam sobie życia bez tego... Co do danych technicznych i nazewnictwa się nie wypowiadam, bo i tak za bardzo się na tym nie znam Embarassed
_________________
oliwkowamama
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
diego_8



Dołączył: 27 Maj 2008
Posty: 100

Post
Wysłany: 31-10-2008, 11:22:15    Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Przepraszam za pytanie głupie i naiwne zapewne - nie znam się na monitoringu. Czy ktoś mógłby mnie oświecić, kto będzie obserwował obraz z kamer? Czy może mówimy o usłudze monitoringu, tzn. ktoś siedzi i patrzy na to, co się dzieje? Bo same kamery chyba niczego nie załatwiają?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
lagwus



Dołączył: 25 Maj 2008
Posty: 100

Post
Wysłany: 31-10-2008, 16:44:38    Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Cytat:
moze faktycznei daloby rade , jak mówi wnukol tylko dla zalogowanych??

Cytat:
czy nie powinny się już pewne wątki wyróżniać tajnością (tak, żeby gość nie mógł ich czytać, tylko zalogowany użytkownik)? - co myślicie??

Na stronie głównej forum "pojawiła" się nowa kategoria wypowiedzi - Strefa zamknięta - dostępna tylko dla zalogowanych.
Na chwilę obecną nie ma sensu zamykać dostępu w wielu miejscach forum.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
daniel



Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 82

Post
Wysłany: 31-10-2008, 23:25:43    Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Witam,
anulka2801 napisał:
Też się nad tym zastanawiałam.
Najprawdopodobniej dostawcą telewizji i internetu będzie UPC.

mam pytanie skąd takie przypuszczenie, że to będzie UPC?

Cytat:
żeby nie było później sytuacji, że i tak blok będzie oblepiony antenami satelitarnymi.

Chyba jednak będą anteny. Oglądając ofertę UPC, Multimedii nie oferują żadnego minimalnego pakietu.
Nam wystarczy kilka podstawowych programów. Coś takiego oferuje np. Polsat cyfrowy i to wystarczy, cena 9,90zl/miesięcznie:
http://www.cyfrowypolsat.pl/telewizja-cyfrowa/oferta/zawartosc_pakietu_mini.cp
Cytat:
6 kodowanych + 14 dodatkowych polskich i polskojęzycznych kanałów telewizyjnych oraz wszystkie dostępne niekodowane kanały telewizyjne i radiowe


Jeśli chodzi o telefon to na pewno nie zdecydujemy się na tradycyjnego operatora tp, dialog ani z kablówki. Ceny połączeń mają zdecydowanie nieatrakcyjne.
Jeśli telefon to np. http://www.ipfon.pl/cennik.htm
tradycyjny numer telefoniczny: 0zl, naliczanie sekundowe, opłaty tylko za wykonane połączenia, 8,33zl/miesięcznie (do wykorzystania na rozmowy).

Dlatego dla nas najistotniejsza jest oferta na internet, bez opłat za dodatkowe komputery.

Częścią umowy jest załącznik z instalacjami. A w nim:
Cytat:
Rozdzielacz sygnału RTV montowany w puszcze o80mm p.t. Wysokość montażu 0,3m od p.p.

Musi być.

Pozdrawiam Sąsiadów
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
anulka2801



Dołączył: 04 Sie 2008
Posty: 77
Skąd: Wrocław

Post
Wysłany: 01-11-2008, 8:53:58    Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Cytat:
mam pytanie skąd takie przypuszczenie, że to będzie UPC?

Panowie kładący okablowanie sugerowali jeszcze w maju tego roku, że już chyba jest przesądzone, że operatorem będzie UPC.
Cytat:
Chyba jednak będą anteny. Oglądając ofertę UPC, Multimedii nie oferują żadnego minimalnego pakietu.

Pewnie, że będą regulamin wspólnoty będzie zabraniał ich montażu na elewacji budynku i słusznie. Każdy może ją sobie zamontować na balkonie ale co z ludźmi, którzy mają mieszkania bez widoku na HotBirda lub Astrę albo balkon mają skierowany na inny kierunek niż południe.

Lepiej jakby była wspólna instalacja zbiorcza z wykorzystaniem multiswitchy lub podobnych urządzeń. Po co komu w domu plątanina kabli. Z resztą wspólna antena będzie mogła mieć więcej niż jeden konwerter i większą średnicę co zapewni lepszą jakość sygnału i możliwość odbioru wielu kanałów. Również odbiór cyfrowej TV naziemnej będzie w przyszłości łatwiejszy przy pomocy profesjonalnej anteny na dachu.

Nie jestem tego absolutnie pewien ale UPC raczej ma w ofercie pakiet minimalny na potrzeby właśnie takich inwestycji, gdzie wchodzą do budynku jako monopolista i zapewniają dostęp TV. Multimedia choć tego nie reklamuje ma pakiet za 7z/m-c (TVP1, TVP2, TVP Info, TV 4 i TVN - jeśli się nic nie zmieniło) i dziękujemy nic poza tym. Koszt utrzymania anteny zbiorczej jest mniejszy. Wiadomo dochodzą koszty instalacji i dodatkowego dekodera.
Cytat:
Nam wystarczy kilka podstawowych programów. Coś takiego oferuje np. Polsat cyfrowy i to wystarczy, cena 9,90zl/miesięcznie:
http://www.cyfrowypolsat.pl/telewizja-cyfrowa/oferta/zawartosc_pakietu_mini.cp

Równie dobrym rozwiązaniem jest http://telewizjanakarte.pl/. Więcej kanałów niż w ofercie Polsatu. Nie ma tylko Polsatu i TV4, które można we Wrocławiu odbierać zwykłą anteną. Reszta to kanały FTA dostępne dla każdego z satelity. Ponadto TVN ma lepszą jakość obrazu.
Cytat:
Jeśli chodzi o telefon to na pewno nie zdecydujemy się na tradycyjnego operatora tp, dialog ani z kablówki. Ceny połączeń mają zdecydowanie nieatrakcyjne.

To fakt!
Po co komu "telekomuna", Dialog czy kto inny kiedy można korzystać z oferty dostawców VoIP. Jedyny wymóg to dostęp do internetu. Ważne jest, żeby łącze gwarantowało płynną transmisję bez zacięć w przypadku dostępu radiowego mogą być problemy, chociaż niekiedy łącze kablowe może być słabej jakości wszystko zależy od operatora.
Cytat:

Częścią umowy jest załącznik z instalacjami. A w nim:

Cytat:
Rozdzielacz sygnału RTV montowany w puszcze o80mm p.t. Wysokość montażu 0,3m od p.p.

Musi być.

Dobrze, że jest to w umowie napisane. Tylko na tej podstawie będziemy mogli żądać, żeby była możliwość podziału sygnału TV we własnym zakresie. W rzeczywistości tych puszek chyba nie ma. Pewien Pan na budowie mi mówił, że tak jest w projekcie ale oni robią to w inny sposób. Wszystkie kable RTV/NET idą prosto do piwnicy z pominięciem tego punktu.

Dajcie znać jak jest u Was w mieszkaniach.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
A&A



Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 45

Post
Wysłany: 03-11-2008, 19:28:35    Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Nie obawiałbym się na tym etapie monopolu UPC, ceny takie jak wszędzie, używam obecnie net od nich i mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć że nie mam żadnych zastrzeżeń ... praktycznie brak awarii, transfer jak w umowie, trzeba tylko pilnować jak się umowa kończy i szukać promocji (jak wszędzie).

EDIT:
nie wiem jak Wy, ale ja nie kupuję mieszkania od UPC, zawsze może zabrać swoją własność Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
magduszka



Dołączył: 16 Cze 2008
Posty: 41

Post
Wysłany: 17-12-2008, 16:03:31    Temat postu: internet
Odpowiedz z cytatem

Witam,

Dowiedzialem sie dzisiaj, przy odbiorze mieszkania, ze bedzie w sumie trzech dostawcow. Dwoch nie znanych w sensie jakies osiedlowki, no i UPC wiec raczej wybierze sie dobrego dostawce ja osobiscie wybiore raczej UPC bo wezme rowniez kablowke i telefon od nich a maja taka oferte ze jak sie wezmie dwie uslugi to trzecia gratis... (pewnie to chwyt marketingowy ale co tam ;P) No ale jak bedzie jeszcze dwoch innych dostawcow to raczej sprawdze ich oferte...

Pozdrawiam

Grzesiek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
oliwkowamama



Dołączył: 03 Wrz 2008
Posty: 168
Skąd: Wrocław

Post
Wysłany: 17-12-2008, 16:28:25    Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Jako księgowa mogę tylko podpowiedzieć, że biorąc internet w pakiecie tj. z telefonem i kablówką nie możemy go odliczać w zeznaniu rocznym, chyba że abonament na usługę internetową mamy oddzielnie wyszczególniony na fakturze Exclamation
_________________
oliwkowamama
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Złociste jarzębiny - Forum mieszkańców, ul. Zatorska, Wrocław Strona Główna -> Internet, kablówka, TV Sat Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group