Strona główna forum » ZalogujZaloguj Sprawdz wiadomościSprawdz wiadomości ProfilProfil  |  RejestracjaRejestracja SzukajSzukaj FAQFAQ UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy  |  www.zlociste.lagwus.pl
Forum Złociste jarzębiny - Forum mieszkańców, ul. Zatorska, Wrocław Strona Główna

Złociste jarzębiny - Forum mieszkańców, ul. Zatorska, Wrocław

Złociste Jarzębiny I, II, III, IV - forum mieszkańców przy ulicy Zatorskiej we Wrocławiu

kontakt: zlociste.jarzebiny@gmail.com

Tematy na kolejne zebranie z PUMAZEM


Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Złociste jarzębiny - Forum mieszkańców, ul. Zatorska, Wrocław Strona Główna -> Złociste Jarzębiny II
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
janeczek102



Dołączył: 08 Kwi 2013
Posty: 106

Post
Wysłany: 08-02-2014, 21:59:09    Temat postu: Tematy na kolejne zebranie z PUMAZEM
Odpowiedz z cytatem

Witam!

Jeszcze chyba miesiąc do kolejnego zebrania lokatorów z firmą zarządzającą i warto się do niego przygotować.
Jest kilka tematów które dalej niepokoją a można je wcześniej omówić i przygotować później jako uchwały:
- brak progów zwalniających na drodze wewnętrznej ( po jednej sztuce na każdej prostej),
- brak wygrodzenia strefy przemysłowej (usługi) w postaci słupków zabezpieczających ruch pieszy od ludzi bezmyślnie parkujących na chodniku.
- deweloper i Jego liczne usterki dalej nie usunięte na ZJII
- właściciele tarasów gdzie w tym roku staną rusztowania - sposób rekompensaty?
- brak wygrodzenia strefy placu zabaw
- ochrona Naszych dzieci przed chwiejącymi się Panami wokół bloku,

Czekam na inne gorące tematy które Waszym zdaniem mus omówić i poruszyć na zebraniu.
Pozdrawiam Radę Mieszkańców Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
mariusz 60



Dołączył: 06 Maj 2013
Posty: 25

Post
Wysłany: 10-02-2014, 10:04:07    Temat postu: :)
Odpowiedz z cytatem

Myślałem że Cie "porwali" bo długo Cię nie byłoWink

Odnośnie słupów na chodniku od strony lokali usługowych jestem w kontakcie z Panem Wojtkiem także jest już to brane pod uwagę.

Pan Chowaniec fajny temat podrzucił aby zrobić ogrodzenie między parkingiem od strony lokali usługowych a ulicą bo "ludzie" przechodzą przez wysypane kamienie i strefę zieloną i to niszczą, przy okazji było by też bezpieczniej dla "maluchów" takie samo rozwiązanie jak ZJ I

Podrzucę nowy temat do dyskusji na zebranie.

Jeżeli chodzi o front nr 60 i 60 A z racji tego że są lokale usługowe zaczyna On wyglądać delikatnie mówiąc nie specjalnie (ukruszona elewacja, przywiązane psy przy sklepach co wiąże się z plamami moczu na elewacji itd-najbardziej to widać w słońcu)

Co o tym sądzicie?Co można z tym zrobić?Czy naprawiać to w tym roku bo budynki wyglądają jak by miały z 10 lat?Kto za to ma płacić?

Zachęcam lokatorów klatek 60 i 60 A do większej aktywności;)

Fajnie by było dokonać odbioru prac gwarancyjnych przez Triadę bo nie które elementy potrzebują kosmetycznych poprawek.


Ostatnio zmieniony przez mariusz 60 dnia 14-02-2014, 21:51:28, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Filip 60



Dołączył: 18 Lis 2013
Posty: 4

Post
Wysłany: 11-02-2014, 21:40:51    Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Dzień dobry wszystkim!

Do tematów poruszanych na spotkaniu wspólnoty dorzuciłbym jeszcze jeden i to chyba „gruby”.
Mianowice MENELI pijących na terenie naszej wspólnoty. Wątek ten łączy w sobie poruszane wcześniej zagadnienia: bezpieczeństwo i czystość.
Goście z tych grup piją, krzyczą, przeklinają, załatwiają sprawy fizjologiczne pod balkonami i wzdłuż płotu.

Generalnie problem zaczyna się nasilać i niestety sklepy (Monopolowy - a miały być DELIKATESY - i Żabka) w żaden znaczący sposób nie próbują załatwić sprawy (wystawiły kosze i to tyle).

Co myślicie o tym aby spróbować ograniczyć czas w jakim mogą funkcjonować sklepy np. do 21:00?
Czy może wypowiedzieć zgodę na sprzedaż alkoholu na terenie ZJII?
Czy ktoś ma jakieś inne pomysły?

Wiem, że sprawa bezpośrednio dotyczy głównie mieszkańców klatek 60 i 60A ale nie muszę mówić, że manele mogą zaczepić każdą przechodzącą osobę…

Mam nadzieję, że do walki z menelami włączycie się tak aktywnie jak do innych spraw dotyczących wspólnoty.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
mariusz 60



Dołączył: 06 Maj 2013
Posty: 25

Post
Wysłany: 12-02-2014, 11:10:08    Temat postu: Panowie pod wpływem alkocholu.....
Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem temat również na czasie!

Nie wiem czy jest taka możliwość prawna aby skrócić otwarcie sklepów do 21? Ale to dobry pomysł! (np.sklep Rabat otwarty jest do 21:30 i tam nikt ze wspólnoty pobliskich budynków nawet nie zgodził się aby był otwarty do godziny 23 jak u nas!)
Nie wspomnę że mając otwarte okna od strony ulicy (60 i 60 A) latem to do godziny 23 tylko słychać samochody które parkują na chodniku lub pod bramami w celu dokonania zakupów.To może wydać się zgryzliwe dla mieszkańców innych bram czytających tą wiadomość ale te hałasy są naprawdę duże!

Zresztą powtórzę to co wcześniej!Sąsiedzi nie bójcie się zwracać uwagę na pijących pod balkonem czego Wy się boicie?!!Dużo mieszkańców coś oczekuje aby lepiej nam się mieszkało ale jak przychodzi zebranie to się chowają pod krzesłami:)Jak zamiast 5 osób które regularnie się udzielają było nas 30 to szybciej można by było wprowadzać zmiany i nasz głoś będzie intensywniejszy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
panda



Dołączył: 08 Paź 2011
Posty: 14
Skąd: lokator k4/5

Post
Wysłany: 14-02-2014, 7:21:26    Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Witam,

Do spraw poruszanych powyżej dorzuciłbym jeszcze:
- sprawa bezpiecznego podłoża pod plac zabaw (uchwała została uchwalona na ubiegłorocznym spotkaniu wspólnoty), mam nadzieje, że w sezonie letnim 2014 bedziemy mieli już bezpieczne podłoże i ogrodzenie wokół placu zabaw. Ale żeby tak było należy działać na wiosnę, czyli tuż po spotkaniu wspólnoty.
- ostateczne doprowadzenie środkami prawnymi do sprzątnięcia terenu właściciela posesji graniczącej z naszą wspólnota (TBS), widać pisma Straży Miejskiej nie dają rezultatów. Jest to dla mnie dziwne, ponieważ jak obywatel idzie i rzuci papierek na drogę i zauwazy to Policja to jest mandat, a tutaj delikatnie rzec ujmując nieporządek cały czas i nikt nic nie może zrobić, absurd!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Zgredek



Dołączył: 14 Lut 2014
Posty: 2

Post
Wysłany: 14-02-2014, 20:06:00    Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Powiem tak, każdy na ten cały Monopol narzeka a na Żabkę nic nie mówicie? A ja powiem tak: Przy Żabce przywiązują psy do barierki i one siusiają na elewację. Tam sprzedają alkohol niepełnoletnim (sam widziałem jak ekspedientka (wszystkie mrukliwe i niemiłe - oprócz jednej) sprzedała młodemu chłopaczkowi piwo...nie miał dowodu bo "zapomniał" a wyglądał na około 16lat. Dzisiaj byłem natomiast świadkiem jak w Monopolu Pani przegoniła młodego chłopaka, który zapytał czy sprzeda mu piwo. Odpowiedziała "nie" a na pytanie czemu a później no proszę powiedziała "wypad mi z lokalu i żebym cie tu nie widziała chyba że po chipsy"... Tak psioczycie na Monopol a Panie nie dość że uprzejme doradzą, porozmawiają, zapakują ładnie prezent to jeszcze dbają o porządek przed sklepem. A co do tego pomysłu żeby do 21 ograniczyć otwarcie sklepu - jesteście straszni i brakuje mi słów przecież sam widziałem jak przychodzicie (mieszkańcy) do sklepu o 22 czy nawet bezczelnie o 22:55 (patrzyłem na zegarek) i przedłużacie biednym dziewczynom czas zamknięcia... później widzę jak biegną na autobus żeby zdążyć. Ale nie zamknijcie o 21. Ciekawe gdzie będziecie kupować alkohol po 21 bo widzę, że ciągle tam łazicie... Chcieliśmy kubeł - dali kubeł, chcieliśmy żeby bardziej sprzątały to sprzątają... w lokalu czysto...dlaczego Żabki się nie czepiacie? Ja jestem za tym żeby żabka zabraniała klientom przyczepiać psów pod sklepem i żeby nie sprzedawali papierosów i alkoholu młodym bo ciągle to robią.

Co się tyczy picia i sikania "meneli" na rogu budynku to wzywajcie (lokatorzy którzy to widzą i którzy mieszkają tam) policję.

A głośność "parkujących" aut no to wybaczcie nie przeszkadza Wam jak zapierniczają (brzydko powiedziawszy) auta po jezdni a parkujące wam przeszkadzają? Przecież tam jest parking to parkują. A jak nie pasuje to wstawmy szlaban i tyle.

Dziecięce odgłosy przeszkadzają bo się bawią na placyku - wiedzieliście gdzie kupujecie mieszkanie - trudno.

Można wystąpić do dzielnicowego z prośbą o wzmożone patrole...

Czepiacie się wszystkiego i wszystkich, mamusia i tatuś pole sprzedali i kupili mieszkanie i wyżej D. macie niż.... Ja sam sie dorobiłem i nie narzekam na nic. Monopol do 23, Żabka do 23 zawsze można wyskoczyć coś kupić... Biedronka na osiedlu, blisko pętla jak coś, placyk zabaw bardzo fajny, szkoła blisko, na osiedlu Karczma Sobieskiego - bardzo przyjemna, a że jest Bar Bus no cóż... menele...no cóż wszędzie są. Nie widziałem jeszcze żeby kogoś zaczepiali. Jakoś dziewczyny z Żabki i Monopolu nie boją się wracać po 23 a wy mówicie o zaczepianiu? Boże widzisz i nie grzmisz! Evil or Very Mad
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Filip 60



Dołączył: 18 Lis 2013
Posty: 4

Post
Wysłany: 14-02-2014, 21:36:29    Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Panie lub Pani Zgredek, bardzo dziękujemy za tak cenne słowa otrzeźwienia. Niemniej jednak Pana / Pani wypowiedź brzmi jakby pisała to osoba osobiście zaangażowana w monopolowy. Skąd Pan / Pani ma wiedzę, że mieszkańcy wbiegają o 22:55? kiedy udało się Panu / Pani zaobserwować te wydarzenia ze sprzedażą? albo Pan / Pani tam przebywa - czyżby alkoholizm? a może Pan / Pani tam pracuje?
dla osób nie czytających ze zrozumieniem:
1. propozycja ograniczenia czasu pracy dotyczy obu sklepów
2. można powiedzieć że z policją jesteśmy „na bieżąco”
3. skoro Zgerdku nic Ci nie przeszkadza - to po co się odzywasz? - zamknij się w swoi świecie szczęśliwości i tyle.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
mariusz 60



Dołączył: 06 Maj 2013
Posty: 25

Post
Wysłany: 14-02-2014, 21:44:21    Temat postu: :)
Odpowiedz z cytatem

Zgredek dzięki za ten wywód-pozdrów Szefa z monopolowego!
Chyba trzeba wam ten sklepik zamknąćSmile
Czuje tu grubszą sprawę śmiem twierdzić prowokacje:)tylko do końca nie wiem z którego sklepu!Chcą nas sprowokować Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Zgredek



Dołączył: 14 Lut 2014
Posty: 2

Post
Wysłany: 14-02-2014, 21:56:25    Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Akurat kupowałem tam sobie piwo - chyba jedno piwo na jakiś czas to nie alkoholizm. A jeśli chodzi o te godziny chodzę z psem na spacery i widzę co się dzieje... W życiu bym tam nie pracował. Nawet nie wiedziałem że jest tam szef. Moim zdaniem za bardzo się czepiacie a może wystarczy pogadać z tymi dziewczynami? Z Monopolu i Żabki a nie gadać tutaj o tym. Może kochany Pan Zarządca przejdzie się tam i zwróci im uwagę delikatnie... Z pewnością będą ich goniły Panie z Żabki i Monopolu tak jak zaczeły sprzątać i jak postawili kubeł... hmmm???

Aha i nie mówię że tylko do Monopolu tak wchodzą o 22:55 bo o Żabkę teżmi chodziło (to na marginesie bo tam też Panie pracują)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
janeczek102



Dołączył: 08 Kwi 2013
Posty: 106

Post
Wysłany: 16-02-2014, 20:24:37    Temat postu: Tematy na kolejne zebranie z PUMAZEM
Odpowiedz z cytatem

Witam !

Mianem dopowiedzenia tematu słupków zabezpieczających ruch pieszy przy usługach.
Wygrodzenie te należy przedłużyć od końca chodnika przy żabce wzdłuż jezdni przy murku zjazdu do parkingu podziemnego.
Oto przykład zagrożenia:
- auta zaparkowane przed żabką - błąd kierowcy w zmianie biegów - dociśnie przechodnia do murku,
- ludzie parkujący auta bezmyślnie - parkowane auta są do samego murku - brak przejścia dla pieszych,
- na 2m przed żabką obniżyłbym krawężnik - aby bez problemów jeździć wózkami

Inne praktyczne rozwiązanie to montaż nóżki w tej bramce śmietnikowej. Szczęśliwy ten komu nie zarysowali auta przy wynoszeniu śmieci.

Jeszcze temat "Zgredka" Żal takich ludzi którzy piszą dla samego zabicia czasu. Nie przejmowałbym się tymi wpisami gdyż w zeszłym roku przerabialiśmy takich jak "Zgredek" i jak się okazało - jest większość na ZJII która wie czego chce.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
rafalf



Dołączył: 14 Sty 2012
Posty: 58
Skąd: Wroclaw

Post
Wysłany: 16-02-2014, 23:47:33    Temat postu: Re: :)
Odpowiedz z cytatem

mariusz 60 napisał:

Pan Chowaniec fajny temat podrzucił aby zrobić ogrodzenie między parkingiem od strony lokali usługowych a ulicą bo "ludzie" przechodzą przez wysypane kamienie i strefę zieloną i to niszczą, przy okazji było by też bezpieczniej dla "maluchów" takie samo rozwiązanie jak ZJ I



Temat osmielilem sie poruszyc prawie rok temu ( http://forum.zlociste.lagwus.pl/viewtopic.php?t=546&highlight= ). miejmy nadzieje ze autorytet p. Chowanca bedzie mial wieksza moc sprawcza i sile przekonywania.


Moim zdaniem najwazniejszym tematem do przedyskutowania jest REGULAMIN WSPOLNOTY!
O ile wiem nie ma takiego, bo nie zostal przeglosowany. Jesli sie myle i regulamin istnieje, to prosze o link do tresci.

Pozdrawiam,
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
crocop82



Dołączył: 06 Lut 2013
Posty: 28

Post
Wysłany: 18-02-2014, 20:43:24    Temat postu: ż
Odpowiedz z cytatem

Powodzenia
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
rychuwro



Dołączył: 28 Sty 2011
Posty: 270

Post
Wysłany: 25-02-2014, 17:13:25    Temat postu: Temat
Odpowiedz z cytatem

Witam. Może to nie jest temat dotyczący konkretnie naszej posesji ale może warto było by stworzyć petycję odnośnie zagospodarowania terenów starych ogródków działkowych przy naszej wspólnocie. Dzisiaj znowu straż pożarna gasiła palące się trawy oraz świerki przy posesjach domków jednorodzinnych. co roku powtarza się ten scenariusz dwukrotnie. To jeszcze nic, ale od strony Zatorskiej jest reduktor ciśnienia gazu, który jak wiadomo może eksplodować. Ktoś z forumowiczów orientuje się do kogo adresować powyższą petycję ?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
WoWo



Dołączył: 24 Paź 2011
Posty: 18

Post
Wysłany: 12-03-2014, 16:17:08    Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Wydaje mi się, że należy sie zastanowić czy to co mamy zamiar zrobić przyniesie tylko korzyści.
Postawienie balustrady wdłuż chodnika owszem uniemożliwi przechodzenie przez kamyki do sklepów, ale tak naprawde skutek będzie taki, że jeszcze wiecej samochodów będzie się pchać pod 2 pierwsze klatki i czasem zamieszanie będzie większe. To, że czasem na ulicy zatrzyma się samochód i zawęzi jezdnię nie jest wielkim problemem, kawałek dalej auta stale parkują i da się z tym żyć.
Być może będą stawiane słupki na naszych chodnikach. Nie wiem czy stawianie koło placu zabaw to nie zbędny koszt. Skoro postawimy znak Strefa ruchu, to niektórzy będą musieli się zastanowić czy chcą ryzykować i parkować nieraz przez cały weekend na chodniku. Ja rozumiem, że czasem na parkingu jest ciasno i trzeba sobie jakos radzić. Ale jest różnica pomiędzy zaparkowaniem późnym wieczorem na chodniku i zabraniem auta z rana, a zostawianiem samochodu o godzinie 17 przy w połowie pustym parkingu na "swoim prywatnym miejscu" w rogu. Po co wszyscy maja sie skladac na 200 zl za sztuke slupka? Tańsza będzie puszka białej farby i wymalowanie w tamtym miejscu kopert (dla przypomnienia).
Co do dodatkowego oświetlenia, to można by zamontować takie również koło lokalu kosmetycznego, żeby wieczorni bywalcy nie mieli aż tak łatwo.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
virgo



Dołączył: 13 Mar 2014
Posty: 2

Post
Wysłany: 14-03-2014, 10:13:59    Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

To mój list do zarządcy PUMAZ.
Mam dużo wątpliwości do sprawozdania i sposobu rozliczania ciepła.

Szanowni Państwo,

SPRAWOZDANIE FINANSOWE - proszę o wyjaśnienia
1.
Dlaczego pozycja 11 KOSZTY (centalne ogrzewanie-opłata stała) wynosi 49452,84zł i jest dokładnie połową
opłaty zmiennej poz 12= 98905,66zł.
Przecież opłata stała jest naliczana wg m2, a zmienna wg wskazań liczników. W jaki sposób jest jej połową???

2.
Dlaczego podgrzewanie wody KOSZTY poz.13 jest IDENTYCZNE jak opłata stała za ogrzewanie poz.11 = 49452,84 zł.
Przecież podgrzewanie wody jest liczone przez liczniki i w jaki sposób może wyjśc dokładnie tak samo jak przeliczenie z [m2]???

3.
Wielkość naliczanych kosztów z ogrzewanie. Mała analiza i wnioski.

Weryfikowane były odczyty liczników ciepła w kilkunastu różnych mieszkaniach (parter, środkowe, górne, małe i duże).
Średnie zużycie w mieszkaniach 54m2=11 GJ i w 63-68m2=14-16GJ, co daje średnie zużycie ciepła 0,22 GJ/m2 rocznie.
Dla przykładu mam rozliczenie mniejszego budynku na zapotrzebowanie ciepła 653 Gj/rok.
TARYFA W-4 ceny za 2013.
------
K = B*(C + Szs) + 12*(Sss + Sa) – roczny koszt ogrzewania
B = 1000 * Q/(η * Wop) – ilość gazu ziemnego
gdzie:
Q = 653,2 GJ/rok – roczne zapotrzebowanie ciepła
η = 0,9 – sprawność kotłowni gazowej
Wop = 34,43 MJ/m3 – wartość opałowa gazu ziemnego
C = 1,1109 zł/m3 – cena za paliwo gazowe
Szs = 0,3535 zł/m3 – stawka zmienna opłaty sieciowej
Sss = 246,35 zł/mc – stawka stała opłaty sieciowej
Sa = 17,60 zł/mc – stawka opłaty abonamentowej

B = 1000 * 653,2/(0,9 * 34,43) = 21 080 m3/rok
K = 21 080*(1,1109 + 0,3535) + 12*(246,35 + 17,60) = 34 037 zł/rok
----------
Z tego wynika, że koszt 1 Gj ciepła, to 34037/653zł = 52,12 zł.
DOLICZAJĄĆ, ze każdy musi dogrzać klatki schodowe, jakieś inne straty i przyjmując realnie 1Gj=60zł.
Pragne dodać, że 60zł/Gj - to jest także średnia stawka w elektrociepłowni w Polsce.

Teraz wyliczamy średni koszt CAŁKOWITEGO OGRZEWANIA mieszkania w roku (wartość zmienna + stała, jeśli istnieją):
mieszkanie 54m2 x 0,22 x 60= 619zł
mieszkanie 64m2 x 0,22 x 60= 733zł.
Tymczasem wg stawek zarządcy PUMAZ mieszkanie 54m2 i zużyciu 11,88 Gj kosztuje 949zł opłaty zmiennej + opłata stała 406 zł.
RAZEM 1355zł.

Nasz budynek jest dużo większy. Ma 6557,78m2 powierzchni użytkowej z regulacją ciepła.
Jeśli dalej użyjemy wskażnik 0,22 Gj/m2, to daje średnie zużycie roczne 6557,78m2 x 0,22Gj/rok= 1442 Gj
Przy cenie 60zł/Gj mamy 1442x60= 86552 zł.
Tymczasem za ogrzewanie koszt opłata stała+zmienna mamy ze sprawozdania 49452,84+98905,66= 146358,5 zł.

Aby wyjaśnić te różnicę, proszę o szczegółowe rozliczenie ogrzewania, czyli informację do sprawozdania, której tam nie ma, a powinna być.
a) całkowity koszt rozliczenia od 01-01-2013 do 31-12-2013 z PGNiG (opłaty i wskazania m3, koszty przesyłu i moce zamówione)
b) zużycie ciepłej wody [m3] we wszystkich mieszkaniach łącznie od 01-01-2013 do 31-12-2013.
c) wzór/algorytm rozliczania: podgrzewania wody i ogrzewania.

Proszę o przygotowanie sprawozdania zgodnie z tymi uwagami.

Na podstawie tych informacji zaakceptujemy aktualny algorytm, albo zaproponujemy nowy.
Jako wspólnota mamy prawo ustalić sposób rozliczeń.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Złociste jarzębiny - Forum mieszkańców, ul. Zatorska, Wrocław Strona Główna -> Złociste Jarzębiny II Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group